Проекти
ПРОЕКТ ‘’WISE MIND’’
За периода 2019 – 2022 г. „Хуманност и Дълголетие“, в партньорство с 8 организации от 5 държаве реализира проект „Wise Mind“ - 2019-2- TR01-KA205-078707, финасиран от програма „Еразмус+“ на ЕС.
Основни цели на проекта:
• Да осигури ефективни решения за действие в кризисни ситуации, които да минимизират физическото, психическото и социално напрежение у социалните работници, работещи с младежи в риск;
• Да повиши психологическата устойчивост на социалните работници и така да намали вероятноста от изпадането им в криза;
• Да намали Синдрома на професионалното изгаряне, чрез създаване на хармония на работното място;
• Повишаване на компетентноста на социалните работници за управление на кризи и справяне с травми;
• Разработване и прилагане на инструменти и ресурси за обучение на социални работници и специалисти, които да допринесат за професионалното им израстване; Използване на „Wise” уменията, както за самосъхранение и контрол, така и в процеса на работа – при решаване на конфликти, овладяване на кризи и др.
Резултати от проекта:
• Разработено Учебно ръководство за управление и превенция на кризи при деца и възрастни;
• Разработено обучително съдържание за обучение на социални работници;
• Разработена обучителна платформа, с приложени интерактивни обучителни материали – https://platform.wisemindproject.eu, достъпна за всеки, чрез индивидуална регистрация.
ПРОЕКТ “KeyActs”
В периода 2020г.-2022г., организацията реализира проект “KeyActs” - 2020-1-ES01-KA204-081691, Развитие на ключови компетентности, чрез спортни дейности.
Изграден като междусекторно стратегическо партньорство, финансираният по програма „Еразъм+“ проект „KeyActs“, имаше за цел създаване, пилотиране и разпространение на методология за обучение, базирана на спорт, за популяризиране на ключови компетенции сред учащите в неравностойно положение, не само в страните - участнички в проекта, но и в цяла Европа.
Координатор по проекта е „Club Deportivo de Judo Finisterre, Laguna de Duero“ –Испания. Освен от Испания, проектът обединява партньори от Португалия, Германия и България, за да подпомогне обмена на най-добри практики в сектора за образоване на възрастни, насочен към професионални треньори /обучители/, които работят с възрастни в неравностойно социално положение в много различни области (мигранти, бежанци, NEET, жени - жертви на насилие, хора с увреждания, етнически малцинства и др.) и самите възрастни учащи, като крайни бенефициенти на споделения процес на обучение.
Насочен към създаването на инструментариум за обучение, насочен към доставчици на образование за възрастни, KeyActs създаде обучителни материали, отговарящи на разнообразните нужди и реалности на възрастни в неравностойно положение в цяла Европа, обхващащи теми, които преминават от правата на човека до възможността за заетост. Целта е предотвратяване на социалното изключване, овластяване на доставчиците на социално образование, както и за насърчаване на общественото сътрудничество в тази област, във възможно най-широкия смисъл.
Партньори по проекта:
Associação para a Educação de Segunda Oportunidade (Португалия)
Ayuntamiento de La Cistérniga (Испания)
IDA e.V. Kultur und Bildung (Германия)
Club Deportivo de Judo Finisterre Laguna de Duero (SP) – Координатор по проекта
Escola de Judo Nuno Delgado (Португалия) – асоцииран партньор
Постигнати резултати
Постигнатите резултати по проекта на местно ниво са: включен младежки от Боксов спортен клуб, което беше изключително полезно за младежите, които се занимават с този спорт, както и за техните треньори. Привлечени бяха и младежи, практикуващи различни видове спорт – фитнес, баскетбол, зимни спортове.
Създадените обучителни материали достигнаха до над 60 участника, които промениха мисленето си и отношението си към практикуването на спорт, придобиха по-висока физическа култура, както и повече знания за значението на спорта за човешкото тяло и здраве.
Обучителите от своя страна повишиха знанията си за педагогичския подход в спорта.
ПРОЕКТ “ДА СЪХРАНИМ ТРАДИЦИИТЕ”
Проектът се реализира, съгласно договор NoРД04-52/12.03.2018 г., между „Хуманност и Дълголетие“ ООД и фонд „Социална закрила – Министерство на труда и социалната политика.
Мобилната социалната услуга се предостави на над 60 възрастни потребители и 11 деца и младежи, без оглед на техния социален статус и финансово положение, при условията на недопускане на дискриминация, основана на пол, увреждане, възраст и етническа принадлежност. Проведени са индивидуални консултации по различни социални въпроси на над 85 лица. Резултатът от провеждания вътрешен мониторинг доказа необходимостта от социалната услуга за нуждаещите се лица, както и удовлетвореността на потребителите, при качественото изпълнение на задълженията на екипа от специалисти.
Екипът, реализиращ социалната услуга по проект „Да съхраним традициите“ изпълни проектните дейности и постигна заложените по проекта цели, съобразно предвиденото в проектния фиш. Мобилната социална услуга се предостави съобразно утвърдените документи, свързани с реализирането на услугата.
Информационната кампания бе проведена в 15 населени места, вкл. гр.Троян. Целевата група на проекта бяха самотно живеещи възрастни хора, хора с увреждания, част от тях потребители на Домашен социален патронаж от 7 населени места от община Троян. Потребителите бяха консултирани, както в домашна среда, така и чрез включване в трудотерапевтични занимания, арт –терапевтични ателиета и посещения на културни забележителности на територията на общината с организирани за целта екскурзии. Проектните дейности бяха осъществени от екип от специалисти включващ: социален работник, сътрудник социални дейности, арт- терапевт и трудотерапевт, ръководител ателие „Роден край“, експерт „Социална рехабилитация и интеграция“, консултант мотивационна подкрепа, социален мениджър, счетоводител и ръководител проект. В работата на специалистите активно се включиха и 4-ма доброволци. Резултатите от реализацията на проекта доказват необходимостта от развитието на услугата за възрастните хора в домашна среда.
На 17 декември 2018г. в сградата на Културно-информационен център на общината бе проведена заключителна конференция, с цел представяне на резултатите от проекта. На конференцията присъстваха представители на дирекция“Социално подпомагане“-Троян, представители на общинска администрация, деца и възрастни потребители на социалната услуга и екипът реализирал проекта.
ПРОЕКТ „ПОДКРЕПА ЗА НЕЗАВИСИМ ЖИВОТ НА ВЪЗРАСТНИ И ЛИЦА С УВРЕЖДАНИЯ“
На основание сключен договор № 6 от 18.08.2016г. между Кмета на община Перник и „Хуманност и Дълголетие” ООД за реализацията на проект „Подкрепа за независим живот на възрастни и лица с увреждания“ (BG05M9OP001-2.002–0139-С001) по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Независим живот”, организацията проведе начално и поддържащи обучения, супервизии – индивидуални и групови и мотивационна, психологическа и друг вид подкрепа на предоставящите услугите „Личен асистент”, „Социален асистент”, „Здравен асистент” и „Домашен помощник”.
ПРОЕКТ „ПОДКРЕПА ЗА НЕЗАВИСИМ ЖИВОТ НА ВЪЗРАСТНИ И ЛИЦА С УВРЕЖДАНИЯ“
На основание сключен договор № 299-ФС- 16/02.03.2016г. между Кмета на община Габрово и организацията, стартираха ангажиментите на екипа от експерти на „Хуманност и Дълголетие“, във връзка с реализацията на проект: „Подкрепа за независим живот на възрастни и лица с увреждания“ (BG05M9OP001-2.002–0169-С001) по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: „Независим живот”.
Задълженията на екипа на организацията са да изготви и извърши:
• Методология за социалните услуги Личен аситент и Социален аситент;
• Методика за оценка на потребностите;
• Оценка на кандидатите за потребители;
• Начално и поддържащи обучения;
• Супервизии – индивидуални и групови;
• Мотивационна, психологическа и друг вид подкрепа.
ПРОЕКТ „ПОДКРЕПА ЗА СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ В ОБЩИНА ТРОЯН“
На основание на сключено споразумение от 18.12.2015г. между „Хуманност и Дълголетие” и Кмета на община Троян, организацията бе партньор на общината при изпълнението на проект „Подкрепа за социално включване в община Троян” (BG05M9OP001-2.002–0101-С001) по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Независим живот”.
Дейностите по проекта стартираха през м. февруари 2016г. – изготвена бе „Методика за извършване на оценка на потребности”, изготвени бяха оценки на потребностите на кандидат – потребителите за включване в социалните услуги Личен аситент, Социален аситент и Домашен помощник. Проведено бе въвеждащо обучение на социалните и личните асистенти и домашните помощници. Изготвена бе Методология за предоставяне на социалните услуги Личен аситент, Социален аситент и Домашен помощник. В хода на проектните дейности, организацията предостави психологическа подкрепа и извърши индивидуални и групови супервизии на предоставящите услугите.
ПРОЕКТ „PROVYP“
PROFESSIONAL ORIENTATION OF VULNERABLE YOUNG PEOPLE (2015‐1‐ES01‐KA204‐015554).
От месец септември 2015г. до месец септември 2017г., „Хуманност и Дълголетие“ реализира в партньорство с 10 организации от 8 държави проект „Professional Orientation of Vulnerable Young People“ по: програма ERASMUS + – Strategic Partnership Adult Education KA2 04. – „Професионално ориентиране на младежи от рискови групи” програма ERASMUS + – Стратегическо партньорство за обучение на възрастни /пълнолетни/.
ПАРТНЬОРИ:
• Фондация ALTIUS FRANCISCO DE VITORIA, Испания;
• Главна дирекция за социални услуги и социална интеграция, Общност Мадрид, Испания;
• Университета на Никозия, Кипър;
• Бизнес Колеж VILNIUS, Литва;
• Литовски център за неформално младежко образование, Литва;
• AE2O – ASSOCIAÇÃO PARA A EDUCAÇÃO DE SEGUNDA OPORTUNIDADE, Португалия;
• IL FILO D’ARIANNA – Културна асоциация, Италия;
• BIDA E V.KULTUR UND BILDUNG, Германия;
• Фондация DIAGRAMA , Великобритания;
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:
• Подпомагане на професионалната ориентация на млади хора от рискови групи;
• Даване на предложения за по-добро регулиране на кариерното ориентиране, предоставено в Европейската общност;
• Подобряване на интеграцията на цифровите технологии в образованието и обучението;
• Предлагане на образователни възможности на лица в неравностойно положение;
• Насърчаване професионалното развитие на учители, преподаватели и обучетили в ИТ преподаването;
• Повишаване на осведомеността на младите хора, относно новите подходи за обучение, насочени към преквалификация и повишаване на квалификацията;
• Разработване и поддържане на образователен портал като мултиплициращ и устойчив учебен инструмент на ниво ЕС;
• Насърчаване на преквалифицирането и повишаването на квалификацията в осемте държави-членки – партньори по проекта, предоставящи на млади хора от уязвими групи насоки за електронно кариерно ориентиране.
ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:
• Младежи от уязвими групи на възраст 18-30 години: такива, които нито учат, нито работят; нискоквалифицирани; безработни;
• Ключови професионалисти: социални работници, обучители, преподаватели трудови посредници;
• Служители, отговарящ за образованието и политиките за възрастни и младежи; държавни служители;
• Законодателни органи.
РЕАЛИЗИРАНЕ НА ПРОЕКТА
Проектът PROVYP отразява силните и слабите страни на различните подходи в професионалната ориентация, прилагани в партньорските страни, като изготви консолидиран европейски доклад и препоръки за подобряване на правилата за професионално ориентиране. Подобряването на кариерното ориентиране (от което професионалната ориентация е част) е много важна задача за подобряване на знанията, уменията и компетенциите, по-специално за обучаеми от уязвими групи. Подходът, възприет от PROVYP за постигане на предложените цели, е взаимното вземане на решения и редовният обмен на информация, за да се гарантира, че всички членове на консорциума участват в напредъка на проекта.
По проекта се разработи интернет сайт за младите хора от рискови групи, с цел предоставяне на информация за кариерно ориентиране: www.provyp.eu
ПРОЕКТ „ВЪВ ФОКУС – СЕМЕЙСТВОТО“
На основание сключен договор № 6/01.06.2015г., между „Хуманност и Дълголетие” ООД и община Перник, се реализира Проект за социално включване, финасиран от Международната банка за възстановяване и развите (Световна банка), период на реализиране на проекта – 06.2015г. – 31.12.2015г.
На територията на общ. Перник, в общностен център в кв. Тева, бяха предоставяни услугите:
• Ранна интервенция на уврежданията;
• Индивидуална педагогическа подкрепа.
Проектните дейности бяха насочени към деца с увреждания, деца със специални образователни потребности и техните семейства. Основните цели на проекта бяха предотвратяване на изоставянето на деца с увреждания, чрез изграждане на специални умения у родителите за отглеждане на дете с увреждане в семейна среда. Оказана бе помощ и подкрепа на деца с увреждания за усвояване на знания и умения, необходими както за постъпването им в масови училища и детски градини, така и за тяхната адаптация в учебните заведения, усвояване на социални умения за пълноценноото им вграждане в обществото.
Екипът, работещ по проекта се състоеше от: психололози, социални работници, специален педагог, логопед, рехабилитатори/кинезитерапевти, лекар – педиатър.
ПРОЕКТ „СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ, ЧРЕЗ СЪЗДАВАНЕ НА ОБЩНОСТНИ ЦЕНТРОВЕ ЗА ДЕЦА И СЕМЕЙСТВА В РИСКОВИ ГРУПИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА“
На основание сключени договори № СО 15-РД-55–275/05.05.2015г. и № СО 15-РД-55-458/29.07.2015г. между „Хуманност и Дълголетие” и Столична община, организацията реализира проект за социално включване, финансиран от Международната банка за възстановяване и развите (Световна банка).
Предоставяни бяха услугите:
• Формиране и развитие на родителски умения;
• Семейно консултиране и подкрепа;
• Ранна интервенция на уврежданията;
• Индивидуална педагогическа подкрепа.
Услугите „Формиране и развитие на родителски умения“ и „Семейно консултиране и подкрепа“ бяха насочени към деца и семейства от уязвими етнически групи, чиито родители са безработни, получават социални помощи, деца с увреждания, деца със здравословни проблеми. В периода на реализиране на проектните дейности бяха подкрепени родители и семейства от рискови групи, в отглеждането на децата им, бяха стимулирани за по-голяма активност във всички сфери на живота, с цел осигуряване на адекватна семейна среда. Беше оказана комплексна подкрепа на целевата група – от полагане на адекватни родителски грижи до консултиране, относно възможностите за подобряване на тяхното образование, квалификация, шансове за заетост и др. Част от целевата група бяха и бъдещи родители от уязвими групи, като основна цел бе подготовката им за изпълнение на техните родителски задължения и за създаване на подходяща среда за отглеждане на детето.
Екипът от специалисти, предоставящ услугите се състоеше от: психолози, социални работници, юристи, лекари – педиатри, акушер-гинеколози, мед. сестри и акушерки. За период на реализиране на проекта – 01.05.2015г. – 30.09.2015г, за двете услуги бяха консултирани общо 500 лица /семейства.
Чрез услугите „Ранна интервенция на уврежданията” и „Индивидуална педагогическа подкрепа” бяха обхванати деца с увреждания, деца със специални образователни потребности и техните семейства. Целта на проектните дейности бе предотвратяване на изоставянето на деца с увреждания, чрез изграждане на специални умения у родителите за отглеждане на дете с увреждане в семейна среда. Оказана бе помощ и подкрепа на деца с увреждания за усвояване на знания и умения, необходими както за постъпването им в масови училища и детски градини, така и за тяхната социална интеграция в обществото. Специалистите оказваха и подкрепа при адаптацията на децата в учебните заведения .Специалистите, участвали в предоставянето на услугата са: логопеди, психолози, рехабилитатори/кинезитерапевти, социални работници и лекари – педиатри. Услугите се предоставяха на на територията на Столична община и в изградените по проекта общностни центрове в кварталите „ Овча Купел” и „Слатина”. За периода на предоставяне на услугите: 01.08.2015г. – 30.09.2015г. общия брой на осъществените консултации на деца и родители от екипа са 83.
ПРОЕКТ “ДОСТОЕН ЖИВОТ“
Социалната услуга „Бюро за социални услуги“ се реализира с мобилна социална работа, съгласно договор No 29 от 01.03.2013 г. до 31.12.2013 г. сключен между „Хуманност и Дълголетие“ ООД и фонд „Социална закрила“ към МТСП.
Дружеството кандидатства и получи финансиране по проект “Достоен живот“ пред фонд “Социална закрила“ към Министерство на труда и социалната политика.
Неговата цел бе предоставяне на социалната услуга в общността – “Бюро за социални услуги“.Проектът е в пълно съответствие с националната политика в областта на социалните услуги: деинституционализация и социално включване на децата и възрастните с увреждания, както и на самотно живеещите възрастни хора. Един от основните приоритети на българското правителство е гарантиране на равноправното положение на възрастните хора, преодоляване на социалната изолираност, чрез създаване на условия за интегриране в обществото в съответствие с желанията и способностите им, както и повишаване стандарта им на живот. Проектът се основава на принципите на приемственост, последователност, съгласуваност и партньорство между институциите и социалните партньори, прозрачност и информираност на обществото за провежданите политики.
Екипът, предоставящ социалната услуга по проект „Достоен живот“ изпълни проектните дейности и постигна заложените по проекта цели, съобразно предвиденото в проектния фиш. Социалната услуга „Бюро за социални услуги” се предостави съобразно утвърдените документи, свързани с реализирането на услугата. Целевата група на проекта бяха самотно живеещи възрастни хора и хора с увреждания от територията на Столична община. На потребителите беше предоставена социална услуга в домашна среда, съответстваща на потребностите им, отразени в договорите и в индивидуалните им планове. Проектните дейности бяха осъществени от екип от специалисти включващ: двама социални работници, рехабилитатор, координатор, счетоводител и ръководител проект. В работата на специалистите активно се включиха и шест доброволци. Резултатите от реализацията на проекта доказват необходимостта от развитието на услугата за възрастните хора в домашна среда. През периода на изпълнение на проекта бяха обслужени 201 лица в т.ч. 20 потребители с договор за предоставяне на социалната услуга и 181 индивидуално консултирани лица, при предвидени по проекта 20 потребители и 150 индивидуално консултирани лица. Екипът, предоставящ услугата доказа своят професионализъм и мотивация за работа с възрастни хора. Доброволците по проекта се включиха с различни дейности през 10-те месеца от реализацията на проекта.